ANS-ITA to autorskie podejście terapeutyczne oparte na dwóch filarach.
Filary metody ANS-ITA
Pierwszy z nich to bezpieczna, życzliwa i równoprawna relacja terapeutyczna, ujęta w ramy dyktowane etyką i odpowiedzialnością każdej ze stron za określone aspekty procesu terapeutycznego.
Drugim filarem jest wiedza o anatomii, neurofizjologii i działaniu Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN), stosowanie tej wiedzy dla rozumienia funkcjonowania psychosomatycznego oraz znajomośc metod pomagających w jego zrównoważonej regulacji.
ANS-ITA spodoba się specjalistom, którym bliskie jest takie podejście do swojej roli w procesie, wiedzy, narzędzi i do klientów, z którymi nawiązują relacje w obszarach edukacji, wsparcia i terapii, a relacje te oparte są na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa, zgodne z etyką, która jasno określa ramy tych relacji.
Filar relacji terapeutycznej
Jego podstawą jest niedyrektywne, życzliwe podejście do klienta, z pełnym szacunkiem dla historii jego układu nerwowego.
Ten sam szacunek w podejściu ANS-ITA terapeuci mają dla własnych zasobów, wiedzy, doświadczenia i umiejętności zdrowej samoregulacji i koregulacji. Takie postrzeganie własnej roli daje satysfakcję z pracy, wspiera zaspokajanie potrzeby sprawczości i sensu, pomaga zapobiegać zmęczeniu współczuciem i wypaleniu.
Podejście jest wzorowane na dorobku Carla Rogersa, Miltona Ericksona, Williama Millera, Janiny Fisher, Stephena Rolnicka, Richarda Schwartza, Petera Levine, Basela van der Kolka, Pat Ogden, Gabora Maté, Ruth Lanius, Franka Corrigana, Deb Dany, Igora Rotberga i innych nauczycieli, od których miałam szczęście sie uczyć w czasie ponad 30 lat pracy z ludźmi i szkoleń.
Filar wiedzy i metod terapeutycznych
Katalog metod wykorzystywanych w podejściu ANS-ITA zawiera te podstawowe, znane i sprawdzone w długiej perspektywie.
Otwarty jest na nowe, oparte na wynikach badań integrujące metody, zakładające, że istnieją zdrowie i dobrostan psychofizyczne jako jedność. Człowiek jest całością i nie należy oddzielać zdrowia psychicznego od fizycznego.
Wspólne dla wszystkich metod terapeutycznych stosowanych w podejściu ANS-ITA jest używanie wiedzy o anatomii i neurofizjologii autonomicznego układu nerwowego, świadomość złożoności i integralności procesów psychosomatycznych. Istotna również jest znajomość stadiów rozwoju psychofizycznego człowieka i wiedza o aspekcie relacyjnym, przywiązaniowym w kształtowaniu reakcji układu nerwowego.
Szkolenia ANS-ITA
Szkolenia zaprojektowane są zgodnie z cyklem Kolba, czyli sposobem, w jaki najskuteczniej uczą sie osoby dorosłe.
Podzielone są na moduły, pozwalające na nabycie wiedzy teoretycznej i praktyczne wypróbowanie prezentowanych metod w czasie ćwiczeń indywidualnych i grupowych. To daje uczestnikom szkoleń ANS-ITA poczucie, że po szkoleniu mogą wnosic wiedzę do swojej praktyki od razu i w naturalny sposób. Podział na moduły mające swoją właściwą kolejność pozwala uczyć się skutecznie, zabezpiecza przed przeciążeniem i zniechęceniemi sprawia, że łatwo można łączyć to podejście z dotychczas stosowanymi i sprawdzonymi.
Elementem, który jest wartością dodaną szkoleń ANS-ITA są czas i przestrzeń zarezerwowane na dzielenie sie przez uczestników własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
Choć szkolenia mają ustaloną strukturę, każde ze spotkań jest trochę inne, dzieki ludziom, którzy budują wspólnotę. Spotykamy się online, ale jak pokazują dotychczasowe doświadczenia – ze świetną atmosferą i życzliwością.
Kolejne moduły ANS-ITA skupione są na poznawaniu i trenowaniu określonych podejść i metod terapeutycznych, tak, żeby każdy z terapeutów mógł się w swojej pracy czuć coraz bardziej kompetentnie i mógł dobierać metody do celów jakie razem z Klientem chce osiągać w terapii.
W każdym z modułów ANS-ITA poruszone są zagadnienia traumy, zaburzeń posttraumatycznych i zasad pracy z Klientami, którzy jej doświadczyli.
Moduł 1
Moduł pierwszy obejmuje naukę podstaw neuroanatomii i neurofizjologii.
Doświadczenie pokazuje, że uporządkowana, podstawowa wiedza o budowie i funkcjonowaniu autonomicznego układu nerwowego, umiejętnie wykorzystywana jako narzędzie pozwala na poznanawanie własnego układu nerwowego i podstawowych metod jego regulacji. Daje również możliwość dostrzeżenia co indywidualnie sprzyja bezpiecznej samoregulacji, a co im przeszkadza. Te umiejętności ułatwiają specjalistom budowanie relacji z klientami, umożliwiają zdrową koregulację i sprzyjają uzyskiwaniu dobrych efektów edukacji, wsparcia i terapii.
Dla części osób ukończenie modułu 1, zabranie wiedzy o podstawach funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego da nowe spojrzenie na życie codzienne i pracę.
Dla części specjalistów moduł ANS-ITA 1 będzie wstępem do pogłębiania wiedzy o AUN, praktykowania łagodnych metod jego regulowania, uczenia tego klientów, z korzyścią dla prowadzonej praktyki i świadomości własnych kompetencji.
Moduły 2
Moduły 2 (2/1, 2/2, 2/3) przeznaczone są dla specjalistów i terapeutów zajmujących się pracą w obszarze zdrowia psychofizycznego – psychoterapeutów, psychologów, psychotraumatologów.
Wszystkie części modułu 2 są kontynuacje i rozszerzeniem modułu 1.
Skupione są zarówno na pierwszym jaki i drugim filarze podejścia ANS-ITA, czyli dbają o regulację terapeuty oraz wyposażają go w wiedzę i narzędzia przydatne w codziennej pracy z klientami.
Dla części terapeutów ukończenie modułów 1 i 2 jest wystarczające do stosowania ANS-ITA w pracy, osiąganiu założonych celów terapeutycznych przy równoczesnej dbałości o własny dobrostan co zapobiegania wypaleniu/zmęczeniu współczuciem, a buduje satysfakcję zawodową.
Moduły 3
Mentoring
Dla absolwentów, którzy ukończyli wszystkie trzy moduły i chcą konsultować stosowanie ANS-ITA na przykładach z własnej praktyki, istnieje możliwość zorganizowania sesji Q&A i indywidualnych lub grupowych spotkań mentoringowych
Od autorki
ANS-ITA to autorskie podejście i zarazem metoda pracy w obszarze zawodów pomocowych.
Stworzyłam ANS-ITA jako spójny, otwarty system, z myślą o tych wszystkich, którzy w gąszczu metod, szkół, ale też czasem trafiając na „guru”, szukaja wyważonego podejścia. Łączącego wiedzę, zarówno tę, z której korzystamy w terapii już długo, jak i najnowszą. Mamy coraz lepsze metody badawcze, więc o funkcjonowaniu psychofizycznym człowieka dowiadujemy się coraz więcej. Mamy ograniczenia tego, co można zbadać na dzisiejszym etapie nauki. Są też etyczne bariery projektowania badań naukowych.
Paradygmaty się chwieją, niektóre dogmaty upadają, publikacji jest mnóstwo, a pisane są hermetycznym, często niezrozumiałym językiem. Pseudonauka zatacza szerokie kręgi. Trudno sie zorientować i na bieżąco śledzić co nowego w psychologii, terapiach, psychoterapii i psychotraumatologii.
Nie poradzimy na wszystko, ale każdy z nas może się szkolić, trenować i mieć regulujący wpływ na ludzi i środowisko tam gdzie pracuje i żyje.
ANS-ITA jest dla Was. Czytam, uczę sie i próbuje metod, które są moim zdaniem fizjologiczne, ekologiczne, bezpieczne. Dostosowane do indywidualizmu każdego układu nerwowego, a zarazem mające ugruntowanie w wynikach badań. Te metody wprowadzam do mojej praktyki, a na szkoleniach ANS-ITA dzielę sie z Wami.
Nie tylko metodami, ale też podejściem. Skupionym na profesjonaliźmie i wiedzy. Własnej regulacji terapeuty. I tworzeniu bezpiecznej, życzliwej przestrzeni, gdzie role klienta i terapeuty są jasno określone, podobnie jak i zakres obowiązków.
Macie zawody, w których Wy sami jesteście najważniejszym narzędziem. Dlatego wasze dobrostan i zdrowie psychofizyczne są podstawą waszej pracy. Tak samo jak dobra znajomość anatomii, neurofizjologii układu nerwowego, struktur i ich wzajemnych powiązań w funkcjonowaniu psychosomatycznym i metod terapeutycznych. Żebyście zawsze wiedzieli gdzie, jak i po co prowadzicie klienta, a jeśli cos pójdzie nie tak – żebyście wiedzieli co się stało i dlaczego. Żebyście umieli nie tylko otworzyć proces, ale też, co nawet ważniejsze- bezpiecznie go spowolnić, zatrzymać, lub zamknąć. Umieli na każdym etapie terapii zapewnić bezpieczeństwo. I mogli się w pracy czuć pewnie.
Jeśli po szkoleniach będziecie czuli sie pewnie, stabilnie, z obszarami, gdzie chcecie wiedzieć więcej, ciekawością nowych metod, ale też z opartym na wiedzy i doświadczeniu krytycznym, sceptycznym podejściem do tego co jest i będzie Wam proponowane/przekazywane – cel, dla którego stworzyłam ANS-ITA zostanie osiągniety.
Zarówno Wy w swojej, jak i ja w mojej pracy bedziemy mieli spokój, zdrową regulację i satysfakcję.
I tego sie trzymajmy 🙂
dr n. med. Katarzyna Pardela